Nové centrum nabízí miniinvazivní zákroky, pacienti odcházejí domů do 24 hodin

16. 10. 2023

Zdravotnický holding AKESO dopoledne otevřel špičkové Centrum jednodenní péče. Šetrné miniinvazivní zákroky, po nichž pacienti odcházejí domů do 24 hodin, budou provádět lékaři v rehabilitační nemocnici Beroun a Nemocnici Hořovice. Konzultace zdravotních problémů zajistí Diagnostické centrum v Nových Butovicích v Praze.

 „V letošním roce provedeme až šest tisíc zákroků. V dalších letech jich plánujeme dvanáct až patnáct tisíc,“ řekl majitel holdingu AKESO Sotirios Zavalianis.

Při jednodenní péči přichází pacient ráno na předoperační vyšetření, poté podstoupí moderní a šetrnější miniinvazivní zákrok a po krátkém odpočinku na lůžku odchází do 24 hodin domů nebo je přeložen na rehabilitaci či jiné oddělení.

„Miniinvazivní zákroky jsou k operovanému místu velice šetrné. S tím souvisí menší bolestivost, kratší doba hojení, nižší riziko komplikací a rychlejší návrat do běžného života,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení Petr Zeithaml.

Berounští a hořovičtí lékaři v rámci jednodenní péče dosud zvládli již 80 tisíc zákroků - především artroskopických a gynekologických.

Dnes otevřené Centrum jednodenní péče je unikátní širokou škálou oborů od artroskopie přes chirurgii, koloproktologii, gynekologii a urologii až po plastickou chirurgii. Navíc je provázané s rehabilitací a dalšími odbornými pracovišti.

Jeho vlajkovou lodí je Artroskopické centrum v Berouně. Zajišťuje kompletní spektrum artroskopických výkonů - od diagnostických a preventivních v rámci časné prevence artrózy až po složité rekonstrukční zákroky.

„Ročně odoperujeme přes pět tisíc pacientů,“ vyčíslil vedoucí lékař Artroskopického centra Zdeněk Kopečný, který se svým týmem provedl od roku 2008 už více než 50 tisíc operací.

Loni investoval holding AKESO do rozšíření berounského Artroskopického centra 350 milionů korun. Místo původních dvou operačních sálů mají nyní lékaři k dispozici čtyři. Zvětšilo se také oddělení sterilizace a přibyla nová lůžka.

Původně operoval tým Zdeňka Kopečného denně 20 až 30 pacientů, kteří čekali na výkon v průměru tři až pět týdnů od indikace. Nyní operují až o čtvrtinu pacientů víc. Čekací doby se zkrátily až o polovinu. „Snažíme se co nejlépe využít špičkové přístroje, které máme k dispozici. Proto u nás jedou operační programy od 8 do 18 hodin,“ říká Kopečný.

Artroskopické centrum disponuje ve dvou budovách celkem 75 lůžky. Všechny pokoje jsou vybaveny moderními polohovacími postelemi, sociálním zařízením, televizorem a bezplatným připojením na internet. Pacienti zde tráví čas i před zákrokem. Po něm odcházejí do 24 hodin domů nebo jsou přeloženi na rehabilitaci či další odborná pracoviště.

Rehabilitační nemocnice Beroun letos v červnu otevřela také novou psychiatrickou kliniku za 1,2 miliardy korun. Za další více než dvě miliardy nyní staví hořovická nemocnice moderní pavilon s operačními sály, který může být v případě potřeby přeměněn na pandemický.

Součástí holdingu AKESO je ještě radiologické a onkologické centrum Multiscan Pardubice či Diagnostické centrum v pražských Nových Butovicích.

web iDNES.cz, Jaroslava Šašková, 5. 10. 2023